הריון תאומים

נובמבר 2017

הריון תאומים, שמחה כפולה אך יש דברים שחשוב לדעת...

דר' גיל שכטר מאור

מזל טוב! את בהריון , וזה לא תינוק אחד אלא שניים!!!

נשים רבות, בעיקר אלו שנזקקו לעזרה של טיפולי פריון כדי להרות, מקבלות את הבשורה על הריון תאומים בשמחה כפולה. לעומתן, רופאים העוסקים ברפואת האם והעובר ומטפלים בנשים עם הריונות בסיכון גבוה, לרוב שמחים קצת פחות עם הבשורה על שני עוברים החולקים רחם אחד וזאת בגלל היות הריונות אלו בסיכון מוגבר למספר סיבוכים. לכן, השמחה הכפולה בהחלט רואיה אבל יש כמה דברים חשובים שחשוב לדעת על הריון תאומים.

לידת  תאומים מהווה 3%  מכלל הלידות. הריון תאומים דיזיגוטיים, כלומר הריון תאומים שנוצר מהפריה של שתי ביציות ("לא זהים") הוא השכיח יותר ומהווה 70% מכלל הריונות התאומים ואילו ה- 30% הנותרים הם תאומים מונוזיגוטיים שמקורם בביצית וזרע אחד (תאומים זהים).

 

מה מעלה את הסיכוי להריון תאומים?

השכיחות של הריונות תאומים עולה משמעותית בקבוצת הנשים שעוברת טיפולי פריון מסוגים שונים על מנת להרות.

ישנה גם משמעות לגיל האם - ככל שגיל האם עולה, ישנה עליה בשכיחות של הריונות תאומים, עליה זו אף מוגברת בשל יותר טיפולי פריון בגיל המבוגר. וככל שמספר הלידות בעברה של אישה עולה, גדל גם הסיכוי להריון תאומים.

מה לגבי תאומים במשפחה? לתאומים דיזיגוטיים, לא זהים ישנה נטייה גנטית, משמע שאם לאישה יש תאומים לא זהים במשפחה, ישנו סיכוי גבוה יותר שגם לה יהיה הריון תאומים. והאבא? אם לאבא יש רקע של  תאומים דיזיגוטיים במשפחה הוא לא מאד משפיע על הסיכוי להריון תאומים אצל בת הזוג אך בהחלט מעביר זאת בתורשה לבתו ולהריונות העתידיים שלה.

 

הדרך האמינה והבטוחה ביותר לאבחנה של הריון תאומים הינה בדיקת אולטרסאונד. אולטרסאונד מוקדם יעזור בקביעה של גיל ההיריון ויש לו גם חשיבות רבה בקביעה של סוג התאומים, משמע האם זהים או לא זהים, כמה שליות מזינות את העובר וכמה שקי הריון קיימים. לקביעה הזו יש משמעות מבחינת מעקב ההריון ומכאן חשיבותה.

ככלל, הריון תאומים אינו דומה להריון של עובר יחיד הן מבחינת שכיחות סיבוכי ההריון הכלליים והן מבחינת היבטים ייחודיים לתאומים ולכן מחייב מעקב  של מרפאת הריון בסיכון או רופא המתמחה בהריון בסיכון.

מה הם סיבוכי ההיריון הקשורים בהריון תאומים?

מבחינת העוברים, ראשית כל יש לדעת כי כ25% מההריונות שזוהו כהריון תאומים עד שבוע 7 יעברו בהמשך הפחתה ספונטנית בה אחד העוברים לא ימשיך להתפתח וייספג. העובר שכן ממשיך להתפתח צפוי להיות תינוק בריא לחלוטין. ישנה גם עליה בסיכון לתמותת עוברים ברחם בהמשך כאשר משווים לסיכום להריון יחיד אבל זה הרבה יותר נדיר.

מכיוון שהתאומים חולקים חלל אחד ברחם בו משתרשות שתי השליות או השליה המשותפת, ישנה עליה בשכיחות של האטה בגדילה של אחד התאומים או של שניהם. כמו כן ישנה עליה בשכיחות של לידות מוקדמות בהריונות תאומים.

הסיכון למומים או למחלה כרומוזומלית בהריון תאומים עולה ולו בגלל שיש כאן שני עוברים ולכן הסיכון הינו מלכתחילה כפול.

ישנה משמעות למספר השליות ולמספר השקים של העוברים.  כאשר העוברים חולקים את אותה שליה או את אותו שק מי השפיר, יש עליה בשכיחות הסיבוכים.

כל המידע הזה לא נועד ליצור חשש או פחד אלא לחזק את חשיבות המעקב הצמוד על ידי רופא המומחה במעקב אחר הריונות מסוג זה. במרבית המקרים, מעקב ומודעות לסיבוכים האפשריים ולתלונות שדורשות תשומת לב, יפחיתו משמעותית את הסיכונים והסיבוכים בהריונות תאומים.

מבחינה אימהית עיקר המשמעות הינה שיש שני עוברים ולכן הן מבחינה מכנית והן מבחינה פיזיולוגית והורמונלית יש לכך השפעה על ההיריון.

אצל מרבית הנשים, הריון תאומים כבד יותר, מלווה בבחילות בוקר רבות יותר ובעוצמה גבוהה יותר, מעייף יותר וקשה יותר ולעיתים קרובות נשים שחוו בעבר הריונות קלים ונעימים, יחוו הריון מאתגר יותר כאשר מדובר בהריון תאומים.

בהריון תאומים יש עליה בסיכון להפרעות יתר לחץ דם וסכרת בהריון. כמו כן ישנה עליה בסיכון לאנמיה אימהית בהמשך ההיריון, לדימום סביב הלידה וללידה מכשירנית וללידה בניתוח קיסרי.

גם ההמלצה לעליה במשקל אימהי במהלך ההיריון שונה והעובדה שהאם נושאת שני עוברים ועליה להאכיל ולגדל שני עוברים נלקחת בחשבון. יש להקפיד על תוספי ברזל וחומצה פולית במהלך כל ההיריון.

לנשים במשקל תקין ביחס לגובהן (BMI 18.5-24.9) מומלצת עליה במשקל של 16-24קג), לנשים בעודף משקל (BMI 25-30) מומלצת עליה במשקל של 14-23קג ולנשים עם השמנת יתר (BMI מעל 30) מומלץ לעלות בין 11ל19קג בלבד.

מה השוני מבחינת הבדיקות שנעשות במהלך ההיריון?

כפי שכבר הוזכר, יש חשיבות רבה לבסיקת אולטרה סאונד ראשונה כדי לקבוע כמה שליות וכמה שקים יש ברחם וגם מה התאריך המדוייק של ההריון.

כמו בכל הריון, גם בהריון תאומים חשובות הבדיקות הראשונות של לחץ דם, משקל, בדיקות דם ראשונות ובדיקות שתן. חשוב להקפיד על תזונה מאוזנת, על עליה תקינה במשקל ועל תוספי מזון או ויטמינים להרות. לשני עוברים הגדלים ברחם יש צריכה מוגברת של ברזל וויטמינים ומרבית הנשים צריכות קצת עזרה חיצונית כדי לעמוד בדרישות ההריון המתפתח.

בדיקת האולטרה סאונד לשקיפות עורפית חשובה ומדויקת בתאומים. הבדיקה מבוצעת בשבוע 11-14 להריון. היא מאפשרת לנו הצצה ראשונית למצבו של כל אחד מהעוברים ולאתר מוקדם סיכון למומים ולהפרעת גנטיות אצל העוברים. חשוב להבין שבניגוד להריון עם עובר יחיד בו בדיקות דם המבוצעות בסמוך לשקיפות ושוב בשבוע 17 ומאפשרות לנבא הפרעות כרומוזומאליות אצל העובר, בהריון תאומים הבדיקה הזו אינה מדוייקת כיון שהיא נותנת חישוב ממוצע של שני העוברים והחישוב הזה עלול למסך בעיה של אחד העוברים, כלומר, לא ניתן לקבוע האם תוצאה תקינה משקפת את שני העוברים או עובר תקין המכסה על עובר פגוע. השקיפות העורפית מדוייקת יותר כי בה כל עובר נבדק בזכות עצמו.

.

סקירות המערכות מתבצעות כמקובל. הסקירה המוקדמת סביב שבוע 15 והמאוחרת סביב שבוע 21-22.

במידה ובמהלך השקיפות או הסקירה המוקדמת מתגלה חשד לבעיה מבנית או גנטית אצל העובר, מומלץ לבצע הערכה מקיפה יותר בבדיקה של סיסי שליה או בדיקור של מי שפיר. כיון שלבדיקות הללו יש גם סיבוכים העלולים להוביל לאובדן vהריון, לפני ביצוען נדרש ייעוץ מקיף בו מבצעים הערכה אישית לכל אישה ולכל הריון לגבי הצורך בבדיקה.

כיום בטרנולוגיה חדישה יחסית, ניתן לבצע בדיקת דם אימהית שאינה מסכנת את ההריון, ובעזרתה לאתר חלק מההפרעות הכרומוזומאליות העובריות, למשל תסמונת דאון.

לכל אחת מהבדיקות יש יתרונות וחסרונות ולכן החשיבות הרבה לייעוץ פרטני לכל אחת לגבי הסיכונים, היתרונות והחסרונות הרלוונטיים אליה באופן אישי באשר לכל אחת מהבדיקות.

לאור הסיכון להאטה בגדילה הערכת גדילה מבוצעת אחת לחודש ואף באופן יותר תדיר אם ישנו חשד לכך.

בגלל הסיכון ללידה מוקדמת בהריונות תאומים, מקובל לבצע גם הערכה של אורך צוואר הרחם בסונאר.

באם התאומים חולקים שליה אחת, הסיכון להאטה בגדילה עולה וישנו גם סכון למעבר דם בין העוברים דרך השליה דבר שיחייב מעקב יופר קפדני וצמוד בעזרת בדיקות אולטרה סאונד נוספות המעריכות זרימות דם לעובר בטכנולוגיית דופלר.

בהריון תאומים – יותר בדיקות, יותר מעקבים ויותר סיכונים בהשוואה להריונות עם עובר יחיד אבל חשוב לזכור שמרבית ההריונות עוברים בשלום ומסתיימים בלידה של תינוקות בריאים.

ומה לגבי הלידה?

המשך האופטימלי של הריון הינו קצר יותר בהריון תאומים. כאשר מדובר בהריון תאומים עם שתי שליות נפרדות וגדילה עוברית תקינה ההמלצה המקובלת כיום הינה ליילד בשבועות 38-39, ומעבר לשבוע 39 ההיריון נחשב הריון עודף.
כאשר העוברים חולקים שליה אחת משך ההיריון קצר אף יותר ונמליץ על יילוד בשבועות 36-37 ובאם העוברים חולקים גם שליה אחת וגם שק אחד של מי השפיר, ההמלצה המקובלת, ליילד בשבועות 32-34 בשל החשש מכך ששני חבלי הטבור של שני העוברים יכרכו האחד בשני וזרימת הדם לעוברים תפגע.

אופן הלידה ייקבע בהתאם להערכת היולדת והעוברים. ההמלצה הינה לידה נרתיקית אלא אם יש הוריית נגד כמו מצג עכוז של העובר המוביל, עובר שני במצג עכוז וגדול באופן משמעותי (20% מהמשקל) מהעובר המוביל וכמובן אם ישנו חשד למצוקה של אחד מהעוברים ואין אפשרות להמתין ללידה נרתיקית.

לידת תאומים מנוהלת תמיד בנוכחות חדר ניתוח וצוות זמינים כך שאם מתעורר צורך בניתוח דחוף, ניתן לבצעו במהירות ובאופן המיטבי לשמירה על בריאות האם והיילודים.

ומה אחרי הלידה?

אז מתחילה החגיגה האמיתית... כל מי שחוותה לידה וגידול של תאומים קטנים, תדע לספר לכם שאין רגע דל, ששניים ביחד הם הרבה יותר מאחד – הרבה יותר עבודה, הרבה פחות שינה ואושר גדול ביותר!

על אף הקשיים, החששות והצורך במעקב קפדני יותר, חשובה האופטימיות בדרך להגשמת ההורות.