מתי להגיע לחדר לידה?

אפריל 2016

איך תדעי שהגיע הזמן ללדת – מהם הסימנים מבשרי הלידה

דר גיל שכטר מאור

הגיע הרגע , אחרי תשעה חודשים ולפעמים כבר לפני את מרגישה  שהגיע הזמן ללדת, אבל איך בעצם תדעי מתי הזמן הנכון להגיע לחדר לידה?

נשים רבות שואלות עצמן כיצד אדע שזו אכן לידה, חלקן מתוך חשש להגיע אל חדר הלידה באיחור וחלקן אינן מעוניינות להגיע אל חדר הלידה שלא לצורך או מוקדם לפני שתהליך הלידה אכן החל.

הנה כמה סימנים חשובים שיעזרו לך להבין יותר טוב את המתרחש בגופך ומתי הזמן להגיע לבדיקה בחדר לידה.

צירים – ישנן נשים החשות צירים לאורך כל ההריון, אלו הם צירים מדומים (ברקסטון היקס) והם מאופיינים בכך שאינם סדירים, לרב אינם מאד כואבים ואינם מתחזקים והם מרוחקים זה מזה.

צירים המובילים ללידה יהיו בעל אופי שונה, צירים אלו יתחזקו ויהפכו כואבים יותר וממושכים יותר בהדרגה והמרווחים ביניהם יצטמצמו. כאשר הצירים סדירים אך במרחק של יותר מ 10 דקות זה מזה  זהו לרב סימן לשים לב ולהתחיל לעקוב אחריהם. ציר המופיע אחת ל10 דקות עוזר לרחם להתכונן ללידה אך לא יכול להוביל ללידה ולכן אין סיבה לחשוש או לפנות לבדיקה. חשוב לזכור כי צירים תכופים שהחלו לא יובילו מיד ללידה ואין צורך למהר לחדר לידה. יש לעקוב ולראות שאכן הצירים נמשכים באופן תדיר וממשיכים להתחזק. כאשר הצירים מתגברים ומופיעים אחת ל3-5 דקות במשך שעתיים זה הזמן לפנות לבדיקת רופא בחדר לידה להערכת שלב הלידה.

יש לזכור כי בלידה ראשונה ייתכן כי גם לאחר צירים כואבים וסדירים במשך שעתיים לא תופיע התקדמות משמעותי בתהליך הלידה. זהו תהליך טבעי ואין צורך לזרז או להתערב בן כל עוד האם והעובר מרגישים טוב.

 

ירידת מים – בלידות במועד כ10% יחלו עם ירידת מים ללא צירים והצירים יתפתחו לאחר מכן.  גם בנשים עם צירים לא סדירים או תכופים ייתכן ותופיע ירידת מים לפני ההחלטה להגיע אל חדר הלידה.

המים היורדים אלו מי השפיר העוטפים את העובר במהלך ההריון ושהותו ברחם בשק ההריון. כחלק מתהליך הלידה שק המים סביב העובר פוקע והמים שבשק מטפטפים החוצה. מי השפיר הם לרב שקופים, בעלי אופי מיימי ולא ניתן לגרום לעצירת הטפטוף באופן רצוני.

ירידת מים יכולה להתבטא בשטף ברור ולא רצוני של נוזל אך לפעמים ייתכם גם טפטוף קל מאד וכמעט לא מורגש. אם אינך בטוחה שאכן מדובר בירידת מים נסי להתרוקן משתן ולאחר מכן להפעיל לחץ תוך בטני, למשל שיעול, ולבדוק אם את מרגישה עדיין את בריחת הנוזל.

כאשר ישנה ירידת מים זהו תחילתו של תהליך הלידה וחשוב להגיע לחדר לידה. ירידת מים המופיעה בשבועות מוקדמים לפני שבוע 37 מחייבת פנייה מיידית לחדר לידה ללא עיכוב.  כאשר ירידת המים מופיעה לאחר שבוע 37 והאישה יודעת, בעקבות בדיקת רופא, כי העובר ממוקם ברחם במצג ראש (עם הראש כלפי מטה) מוכן ללידה עדיין יש להגיע למיון תוך זמן קצר להערכה. יש לזכור כי כעת ישנו חור במי השפיר וכמו שהמים יוצאים החוצה דרך אותו חור ייתכנן זיהומים שיכולים להיכנס פנימה לרחם. 

 

אם צבע המים אינו שקוף אלא ירקרק אלו מים מקוניאליים והצבע הוא בשל צואה של העובר במי השפיר, מצב המחייב בדיקה מיידית ולכן יש לפנות ללא כל עיכוב לחדר לידה, כך גם אם ירידת המים מלווה בדימום טרי.

ירידת הפקק הרירי – שם קצת מבלבל מכיוון שהפקק הרירי הינה הפרשה רירית (מוקוס) לבנה צהבהבה שלעיתים מלווה בפסים עדינים של דם או צבע ורדרד ולא פקק ברור. אלו בעצם הפרשות של צוואר הרחם המבטאות את התהליכים בצוואר הרחם עם הכנתו ללידה. צוואר הרחם מתרכך ומתחיל להתקצר לקראת הלידה והדבר מלווה בהפרשה רירית ולעתים במעט דימום בשל קריעת כלי דם מיקרוסקופיים כאשר הצואור מתחיל להיפתח. כאשר הפקק הרירי הופיע אך הצירים עדיין מרוחקים ואינם סדירים אין צורך למהר לחדר לידה ויש לעקוב אחר שאר הסימנים.

חשוב מאד להבחין בין הפרשה רירית המלווה בפסים עדינים של דם או צבע ורדרד לבין דימום טרי של טיפות דם. כל דימום טרי בהריון מחייב פנייה מיידית לבדיקה.

ירידה בתנועות עובר – העובר גדל ברחם וכבר מהטרימסטר השני התחלת להרגיש בתנועות שהתחזקו והפכו יותר ברורות ויותר תכופות בטריסטר השלישי להריון. החל משבוע 37 ישנו שינוי באופי התנועות זאת מכיוון שהעובר גדל והמקום שיש לו ברחם לזוז הולך ומצטמצם. הוא יעשה פחות היפוכים ברחם והתנועות יהפכו פחות חזקות וחדות.  אך חשוב לזכור כי מספר התנועות שאנו מצפים מעובר לעשות אינו משתנה עם התקדמות ההריון וכי התנועות הן סימן חשוב לאם המעיד על כך שהעובר חש בטוב. אם ישנה ירידה בתדירות תנועות העובר זהו סימן חשוב מאד לפנות לחדר לידה להערכה.

 

ואם את עדיין לא בטוחה?

במקרה של הרגשה לא טובה או חוסר ביטחון בסימנים עדיף להגיע לבדיקה, אנחנו כאן לבדוק אותך בכל שעה ונשמח לענות על כל שאלה.

שיהיה בהצלחה.