סוכרת הריון

ינואר 2018

סוכרת הריון - מה צריך לדעת?

ד"ר גיל שכטר מאור


סוכרת הריונית הינה מצב בו מתפתחת אי-סבילות לגלוקוז המופיעה לראשונה במהלך היריון . בנוכחות ההריון וההורמונים הקשורים בהריון הגוף לא מצליח לפרק את הגלוקוז במזון ולהשתמש בו בצורה נכונה וישנה עליה בריכוז הגלוקוז בדם. המשמעות היא שגם העובר נחשף לרמות גבוהות של גלוקוז בשל מעבר של גלוקוז אל העובר דרך השליה.
שכיחותה של סוכרת הריונית הינה כ-15%-4%

למה חשוב לאבחן סוכרת הריון?
סוכרת הריונית מעלה את שיעור הסיבוכים האימהיים והעובריים .
מבחינת האם ישנה עליה במחלות יתר לחץ דם, בשכיחות לידות מכשירניות וניתוחים קיסריים
מבחינת העובר ישנה עליה במשקל העוברים הקשורה ביותר טראומה בלידה עקב כליאת כתפיים, צניחת סוכר אצל היילוד לאחר הלידה וכן עליה בשכיחות מות העובר ברחם בעיקר בחודש האחרון להיריון
לטווח הארוך ניתן לראות כי בנשים שהיתה להן סוכרת בהריון יש יותר התפחות סוכרת בגיל המבוגר וזהו מעין סימן אזהרה לשינוי אורחות חיים. גם לעוברים שנחשפו לסוכר גבוה בשל סכרת אימהית ישנה עליה בסיכון להיות ילדים עם השמנת יתר ואף סוכרת.

כיצד מאבחנים סוכרת הריון?
כל הנשים בהריון יעברו בדיקת סקר לשלילת סכרת בשבועות 24-28 להריון. אלו השבועות בהם ההורמונים השלייתיים מתחילים להשפיע ולשבש את משק הסוכר בגוף. בדיקה זו של שתיית 50גרם גלוקוז (העמסת סוכר) ומדידת רמת גלוקוז בדם לאחר שעה הינה בדיקת סקר ותפקידה לאבחן את מרבית הנשים שאכן בסיכון מוגבר לסוכרת הריון. הבדיקה מתבצעת בקופת חולים ואינה מצריכה הכנה מוקדמת או צום. אם רמת הגלוקוז שעה לאחר שתיית ה50גרם גלוקוז הינה 140מג/דל ומעלה זוהי אינדיקציה לבצע את הבדיקה המלאה לאיתור סכרת הריון.

הבדיקה לאבחנת סוכרת הריון כוללת שתיה של 100מג סוכר עם דגימת דם האישה 4 פעמים סביב ההעמסה (בצום לפני שתיית הסוכר, ושעה, שעתיים ושלוש שעות אחרי שתיית הסוכר).
ערך לא תקין יהיה ערך צום של 95מג/דל ומעלה, וכן 180מג/דל ומעלה לאחר שעה, 155מג/דל ומעלה לאחר שעתיים ו140מג/דל לאחר שלוש שעות.
אבחנה של סכרת הריון הינה בנוכחות 2 ערכים לא תקינים אך גם ערך בודד נחשב לא תקין ומחייב מעקב וטיפול קפדני.
בנשים עם גורמי סיכום לסוכרת או עבר של סכרת הריונית מומלץ לבצע ישירות את בדיקת ההעמסה של ה100גר גלוקוז.
ערך גלוקוז בצום מעל 125מג/דל או תשובת GCT מעל 200מג/דל הינם אבחנתיים לסכרת ולא מצריכים העמסה של 100גר סוכר.

טיפול 
הטיפול בסוכרת הריונית מבוסס על דיאטה, פעילות גופנית וטיפול תרופתי . כל אישה תעבור ייעוץ דיאטנית עם הדרכה לתזונה נכונה ומתאימה להריון. כמו כן, מומלץ מעקב של רופא העוסק בהריון בסיכון על מנת לנטר את רמות הגלוקוז ולהוסיף טיפול לפי הצורך.

נשים רבות חוששות כי טיפול לסכרת במהלך ההריון "ירגיל" את הגוף לטיפול ויחייב המשך טיפול לאחר הלידה. הדבר אינו נכון, הטיפול חשוב מאד על מנת שלא לחשוף העובר לרמות גבוהות של גלוקוז. מיד לאחר הלידה ועם יציאת השליה ונסיגת ההורמונים הקשורים בהריון , יכולתו של הגוף לנהל את רמות הגלוקוז תשתפר ותחזור בהדרגה למצב שהיה לפני ההריון.
עם זאת, זהו סימן אזהרה חשוב לנשים אלו, הן אכן בסיכון לפתח בעתיד סוכרת ועליהן לשמור על תזונה נכונה ופעילות גופנית על מנת להפחית הסיכון.
על מנת לזהות מצב של סכרת וטרום סכרת בנשים אלו, מומלץ לבצע העמסת סוכר דרך רופא המשפחה כ6-12 שבועות לאחר הלידה

בהצלחה!